Silikony do szklenia strukturalnego szyb

Szklenie strukturalne jest metodą, technologią wykorzystującą klej silikonowy do łączenia szkła, metalu lub PCV drewna lub innych materiałów panelowych z konstrukcyjnymi elementami budynku. Siły atmosferyczne (np. wiatr) wywołują parcie na elewację, które jest przenoszone na elementy konstrukcyjne budynku za pomocą szczeliwa: uszczelniacza-kleju.

Szczeliwo musi zachować swoją przyczepność i spoistość tak, aby podtrzymywać ciężar paneli połączonych z elewacją. Ponadto aplikacja musi wytrzymać czas eksploatacji budynku.

Szklenie strukturalne (SG – structuralglazing) jest aplikacją wysokiej klasy i nie wszystkie silikony nadają się do takiego zastosowania. Można zastosować tylko szczeliwa silikonowe opracowane i przebadane specjalnie do szklenia strukturalnego. Szklenie strukturalne z zastosowaniem konstrukcyjnego kleju silikonowego polega na przyklejeniu z dwóch lub z czterech stron szyby zespolonej lub tafli szkła do ramy aluminiowej. Stosowane w szkleniu strukturalnym kleje silikonowe są materiałami o wysokich  wymaganiach  wytrzymałościowych  i trwałości, ze względu na fakt iż złącza silikonowe muszą wytrzymać nie tylko ciężar szkła, ale również obciążenie wiatrem, zmiany klimatyczne, promieniowanie UV czy drgania podłoża wywołane ruchem ulicznym. Końcowe uszczelnienia fasady zabezpieczające przed wpływami atmosferycznymi wykonuje się specjalnymi szczeliwami silikonowymi, których parametry są zbliżone do właściwości silikonów konstrukcyjnych (silikony pogodowe).

Pod względem rozwiązań konstrukcyjnych rozróżnia się cztery podstawowe typy szkleń strukturalnych:

1.system dwustronny - dwa boki panelu elewacyjnego są klejone, a pozostałe dwa boki mocowane są mechanicznie,

2.system czterostronny - panel elewacyjny jest mocowany wyłącznie za pomocą kleju konstrukcyjnego ze wszystkich stron

3.system sworzniowy klejony - zestaw szybowy mocowany jest za pomocą specjalnego sworznia przyklejonego bezpośrednio do szkła,

4.system żeber szklanych - elewacje szklane usztywnione są żebrami szklanymi mocowanymi mechanicznie do konstrukcji budynku, a całość fasady jest klejona klejami konstrukcyjnymi do żeber szklanych. 
Dow Corning®776- neutralny klej silikonowy do  połączeń szyba-metal.

Dow Corning®787-silikon uniwersalny octowy do powierzchni takich jak metal, szkło, aluminium. 

Dow Corning®796- silikon neutralny ogólnego stosowania. Szczeliwo silikonowe do szklenia i uszczelniania obwodowego okien.

Dow Corning®816-szczeliwo silikonowe octowe  do szklenia i uszczelniania spoin.

Dow Corning®881- octowy silikon do szkła odporny na promieniowanie UV i kontakt z wodą

Dow Corning®895-silikon neutralny strukturalny do  łączenia szkła (m.in. powłokowego, emaliowanego, refleksyjnego).