Kleje cyjanoakrylowe

Popularnie nazywane od pierwszych powszechnie dostępnych "Super Glue", "Kropelka", "Klej Sekundowy" występują w kilku odmianach. Produkowane przez wielu producentów  i pod wieloma nazwami handlowymi, kleje te dostępne są w różnego rodzaju tubkach i pojemnikach. Ze względu na lepkość wyróżnić można trzy typy klejów cyjanoakrylowych:

 

 •  gęsty (wysoka lepkość pow.1200 cPs)

 •  średnio gęsty (lepkość 120-300 cPs

 •  rzadki (lepkość 15-40 cPs)

 •  
 • Kleje rzadkie pozwalają łączyć punktowo, bez widocznej spoiny, a wiązanie następuje błyskawicznie. Odmiany gęste umożliwiają przyklejanie w trudnych miejscach bez zacieków (klej nie spływa z powierzchni) oraz posiadają tą cechę, że dłużej wiążą dając czas na ewentualną korektę położenia klejonych elementów.

 

Czas schnięcia klejów cyjanoakrylowych uzależniony jest, między innymi, od ich gęstości, wilgotności powietrza, temperatury oraz ilości nałożonego kleju. Dostępne są także preparaty przyspieszające proces związania -na ustalone względem siebie elementy aplikuje się niewielką ilość kleju i spryskuje preparatem, który parując powoduje natychmiastowe zaschnięcie kleju.

 

Podczas pracy z klejami cyjanoakrylowymi należy zachować szczególną ostrożność. Błyskawicznie sklejają one skórę, powieki. Niebezpieczne dla oczu. Bardzo szkodliwe, toksyczne opary. Wdychanie prowadzi do wielu zaburzeń, szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami układu oddechowego w tym astmatyków i alergików. W połączeniu z niektórymi materiałami dochodzi do reakcji chemicznych z wydzielaniem sporej ilości ciepła (może prowadzić do deformacji elementów modelu , poparzeń skóry a w skrajnych wypadkach do samozapłonu).

 

W rejonie spoiny powstaje czasem biały nalot – szczególnie niepożądany na elementach przeźroczystych i trudny do usunięcia. Szybkie łączenie klejonych elementów często uniemożliwia korektę ich położenia – niwelowane przez zastosowanie kleju dłużej wiążącego (gęstego). Rzadki, spływający klej potrafi zabrudzić inne powierzchnie modelu, okolice warsztatu modelarza, odzież czy skórę.

 

UNIFLEX Technical T120

 

To jedno komponentowy , szybko utwardzający się klej cyjanoakrylowy o niskiej lepkości.Przeznaczony do łącznia powierzchni trudno klejących się. Uniwersalny w swoim zastosowaniu. Polecany szczególnie do tworzyw sztucznych, metali, ceramiki, drewna, tektury.

 

baza chemiczna cyjanoakrylan etylowy
kolor bezbarwna ciecz
ciężar właściwy 1,06 g/cm³
lepkość 90-130 mPa.s
czas wiązania (EPDM) < 2 sekundy
gwarancja 12 miesięcy w temp. 2-10 °C
opakowania 4g, 10g, 20g, 50g, 500g, 25kg

 

 

klej cyjanoakrylowy

UNIFLEX Technical T40

To jedno komponentowy , szybko utwardzający się klej cyjanoakrylowy o niskiej lepkości. Przeznaczony do łącznia powierzchni trudno klejących się. Nadaje się dołączenia: gumy, metali, tworzyw sztucznych.

baza chemiczna cyjanoakrylan etylowy
kolor bezbarwna ciecz
ciężar właściwy 1,06 g/cm³
lepkość 10-40 mPa.s
czas wiązania (EPDM) < 2 sekundy
gwarancja 12 miesięcy w temp. 2-10 °C
opakowania 4g, 10g, 20g, 50g, 500g, 25kg

 

 


 

CX-80 BONDIX 01 

BONDIX 01 - klej błyskawiczny ogólnego przeznaczenia. Produkt jest jednoskładnikowym, szybko utwardzającym się klejem cyjanoakrylowym o niskiej lepkości.

Uniwersalny, bardzo mocny, polecany szczególnie do tworzyw sztucznych, elastomerów, metali, ceramiki. Polecany szczególnie do łączenia materiałów kwaśnych np. drewna, tektury itp. Klejenie gumowych odbojów drzwiowych do ścian betonowych; przyklejanie znaków ostrzegawczych z tworzyw sztucznych do drewnianych drzwi; zakładek gumowych do aluminiowych szczebli drabiny; uszczelek z PCV do wyprasek z ABS przy montażu lusterek samochodowych; taśmy ze spienionej gumy do stalowych lub plastikowych obudów; elementów z PCV do papieru (np. w opakowaniach) oraz drobnych części plastikowych do drewna (np. przy produkcji mebli).

 

CX-80 BONDIX 05 

Klej błyskawiczny nowej generacji w specjalnie zaprojektowanej nie zatykającej się butelce.

WŁAŚCIWOŚCI:
Błyskawicznie łączy większość powierzchni: drewno, metal, porcelanę, gumę, tkaninę, ceramikę i wiele innych. Idealny do klejenia: porcelany, metali, drewna, ceramiki, gumy, skóry, tkaniny i wielu innych powierzchni.

 

CX-80 BONDIX 06 

Klej błyskawiczny do tworzyw sztucznych i gumy. Produkt Bondix 06 jest szybko utwardzającym się jednoskładnikowym, klejem cyjanoakrylowym o niskiej lepkości. Jest on przeznaczony głównie do tworzyw sztucznych i gumy. Do trudno sklejalnych tworzyw sztucznych, jak polietylen, polipropylen, PTFE (teflon) i gumy fluorowej (silikonowej)

Szybkie klejenie wielu materiałów metalowych, tworzyw sztucznych i elastomerów. Szczególnie przydatny do klejenia części z tworzyw lub gumy (EPDM), gdzie niezbędne jest szybkie ustalanie detali. Klejenie gumy silikonowej do obudowy z tworzywa sztucznego w mechanizmach zamków drzwiowych w samochodach; obudowy z tworzywa do butli gaśnicy; wklejanie węża gumowego w oplot oraz wklejanie gumowych uszczelek.


 

 

 

 

UNIFLEX ACTIVATOR CA.

Jest to aktywator do klejów  cyjanoakrylowych w aerozolu 200ml.

 

Zalety ze stosowania UNIFLEX- ACTIVATOR CA :

 

 1. 1.Produkt przyspiesza proces klejenia,
 2. 2.Zmniejsza tzw. „wykwity” na powierzchni tworzyw sztucznych,
 3. 3.Umożliwia tworzenie grubszych spoin,
 4. 4.Zwiększa adhezję łączonych elementów.

 

 uniflex-activaror

 

 

 

UNIFLEX DEBONDER CA.

 

Jest to preparat do usuwania z powierzchni klejonych zbędnego  kleju cyjanoakrylowego, bądź zaschniętego kleju – 20ml.

 

Cechy wyróżniające produkt :

 

 1. 1.Wysoka jakość samego preparatu.
 2. 2.Optymalna ilość produktu dla zastosowań zarówno przemysłowo-warsztatowych jak i hobbystycznych.
 3. 3.Specjalnie dobrana owalna butelka dla łatwego dozowania.
 4. 4.Unikalnie cienki dozownik produktu dla uzyskania największej precyzji dozowania.